Sony SEL50M28 FE 50mm F2.8 Full Frame E-mount Lens (Black)
Write a review
38906
Write a review
B01LC8GMV4
Add to wish list
Adorama
Bronze
Serving customers for more than 35 years, Adorama has grown from its flagship NYC store...
City: US, Pasadena
Delivery
Pickup at your own expense
Tomorrow from 09:00 to 20:00, Store location
Free
Payment options
Apple Pay Google Pay Mastercard Visa
Cash, bank card, credit/installment payments, cashless payment for legal entities
Warranty and returns
Description
This fits your .
Make sure this fits by entering your model number. Full-frame 50mm macro lens with 1:1 magnification, F2.8 max. aperture for low-light and shallow depth of field, Get close with 6.25” (0.16m) minimum focusing distance ED glass effectively compensates for axial chromatic aberration, Robust and reliable dust and moisture resistant design, Focus-mode switch, focus-range limiter and focus-hold button Distance scale, Magnification scale and Distance index, Compact (2.78”) and lightweight (8.3 oz.) for high mobility, Great for scenery and portraits as well as macro shots 7-blade circular aperture design produce beautiful bokeh. Angle of View (0.11 feet) : 47 degree Minimum Focus Distance: 6.3 inches. Filter Thread Front: 55 mm
Features
Item Dimensions
4.09 x 3.43 x 4.69 in
Lens Type
Macro
Reviews
4.3
Reviews: 20
5 stars
60%
4 stars
20%
3 stars
10%
2 stars
10%
1 star
0%
Brian
4
tech_enthusiast
2
Dave B
3
T. Leung
4
Rachelle Chase
5
A couple of weeks ago, I attended a local Photography Day event and Sony had a booth there. Attendees were able to try out lenses so I tried out the new Sony FE 50mm F2.8 Macro lens and fell it love with it -- so much so that I pre-ordered it and it came in yesterday. Today, a dark, cloudy day, I grabbed my tripod and set it up in front of a few flowers in my backyard. Along came a few bees and after fiddling around with my aperture, ISO, and shutter speed settings and taking a few dozen photos ... all I can say is ... wow! I was about 7-8 inches from the bee and the clarity of the images was amazing! While I have taken classes off and on and played around with photography over the years, I consider myself a newbie. Even so, this lens was easy to use both in auto focus and manual focus modes. In manual focus mode, it took me awhile to focus, as I had to turn the focus ring quite a bit (but I attribute that to user inexperience). In auto focus mode, it seems to take a little while to focus. But Im comparing the focus speed to the E 3.5-5.6/PZ 16-50 OSS lens that came with my Sony A6000 camera, so Im guessing slower focusing time for a Macro lens is to be expected. At any rate, I have no complaints. Its a great lens at an affordable price (comparatively speaking) and, so far, I love it!
Kindle Customer
5
Fantastic image quality. It is a full frame lens and not designed for the Alpha so the focus is a little slower and no image stabilization. But that is the trade off for the price. If you need the stabilization, macro, and faster focus you will need to double what you pay and get the 90mm macro. The other nice thing is the size. Attached to my Alpha 6500 it is small enough to fit in a very small camera bag and light enough to carry every where.
Cat Arriola
Of the 3 macro lenses I own (the Samyang 100mm F2.8 macro, the Sony E 30mm F3.5 macro and this product, which I purchased in October), the Sony FE 50mm F2.8 macro produces the sharpest images of crystals--my main subject--and with better color depth than either. My only complaint so far is with the autofocus: the motor is slow and noisy, and keeps hunting. Once, the motor froze and refused to focus. Powering my A6000 camera off and on again didnt work, so I removed the battery put it back in. Only then did the autofocus work. Thankfully, it happened only once. Because of this little scare, minus one star.
Marky
jeff marston
Wright at Home
2
I received this lens and its pretty cheaply made. First, the seller who sent it with no protective wrapping and the box had clearly been opened. Pretty typical of camera stores to send lenses w/o decent protection. That being said, I put this on my a7ii and it failed to impress me. The picture quality was "meh" at best and not something Ive come to love about my Macros lens. Save the money and by the 90mm.