Sony SEL24240 FE 24-240mm f/3.5-6.3 OSS Zoom Lens for Mirrorless Cameras
اكتب تقييم
اكتب تقييم
B00U29GNC8
Adorama
Bronze
Serving customers for more than 35 years, Adorama has grown from its flagship NYC store...
المدينة: US, Pasadena
Delivery
Pickup at your own expense
Tomorrow from 09:00 to 20:00, Store location
Free
Payment options
Apple Pay Google Pay Mastercard Visa
Cash, bank card, credit/installment payments, cashless payment for legal entities
Warranty and returns
Description
This fits your .
Make sure this fits by entering your model number. A perfect match for α7 series, 35mm full-frame E-mount cameras, 10x magnification with a wide 24mm to super tele 240mm, Optical Steady Shot image stabilization for handheld shooting Minimum Focus Distance : 1.64 ft-2.63 ft (0.5 m-0.8 m), Maximum Magnification ratio : 0.27x, Focal-Length : 24-240 mm. Filter Diameter - 72 mm. Corner to corner sharpness from 5 Spherical elements, ED glass element reduces flare and ghosting, 7-blade circular aperture contributes to gorgeous bokeh Fast focus w/ a linear motor drive and an inner focus mechanism, Dust and moisture resistant design
Features
Item Dimensions
4.69 x 3.19 x 3.19 in
Lens Type
Telephoto
Reviews
4.5
التقييمات: 20
5 نجمة
70%
4 نجمة
10%
3 نجمة
15%
2 نجمة
5%
1 نجوم
0%
Justin barlock
3
Shane L
Dutton and Beth Peabody, Editors
The best super zoom Ive ever used. I tested the lens the day I received it and then shared about a dozen images from a photowalk. Others were impressed as well. Lens is bright and focuses fairly quickly locking on to subject with no hunting. IQ is quite impressive. The lens is sharp, contrasty and has excellent color. The range is perfect for a day outing or travel. In a 2-3 hour photowalk I rarely found myself needing or wanting anything wider or longer. One exception was at a local pond where I could have used a 500mm to capture a fisherman on the far bank. But thats not a carry-around lens. The zoom ring is a bit stiff out of the box but I think that will break-in over time. Ive seen that before with new lenses. Either way, its fine as you wont find this lens creeping much. Packaging is minimal but the plus side is that its quick to unpack. Unlike some other Sony lenses and particularly the Zeiss, the box just barely fits the lens. Inside you find the typical literature and the lens itself wrapped in a small bubble wrap bag. No additional cardboard bracing, no lens bag, no extra protection. This is true minimalist packaging. Thankfully mine came from Amazon packed in a larger box with some other items (soft items). Ive used super zooms from Canon, Tamron, Sigma and several others and have never felt that I was getting this level of performance. Of course, this lens costs a good deal more than the others but it shows in build quality and image quality. Strengths: Outstanding Image Quality Excellent Build Quality Excellent Range Ideal Carry Lens for All Day Outing Cons: A bit on the heavy side can leave a small body feeling unbalanced Packing was minimal. Thin cardboard box and some bubble wrap Zoom is stiff right out of the box, hoping it breaks in
Lake Crater
Miles Smith
Justan H.
Erich F. Stocker
This is actually a very nice lens with sharp optics for a zoom with this range. As always there are compromises with a lens covering such a large range but Ive been pleasantly surprised by the overall sharpness that this lens provides. While, of course, not an equal to prime lenses or even the much more expensive shorter zooms for the Sony, it does a very good job and one has to carry considerably fewer lenses. I traveled with this lens and a Leica 50mm f2 prime. At lot less than I usually carry.
Robert Hicks
Yuriy Boguslavsky
Michael Bradley
2
I returned mine after testing. None of the photographs shot at 240mm were sharp even in tropical sunshine. Less than 100mm it was very good but I already own the 24-105mm f/4 which is even sharper. So, I am now torn between the 75-200 f/4 G or the 100-400mm GM. If I can sell some of my Canon gear (including the 100-400mm L) Ill go for the 100-400mm GM. I just cant go back to Canon after the Sony A7 iii.