Sony SEL16F28 16mm f/2.8 Wide-Angle Lens for NEX Series Cameras
اكتب تقييم
اكتب تقييم
B003NRHAH8
Adorama
Bronze
Serving customers for more than 35 years, Adorama has grown from its flagship NYC store...
المدينة: US, Pasadena
Delivery
Pickup at your own expense
Tomorrow from 09:00 to 20:00, Store location
Free
Payment options
Apple Pay Google Pay Mastercard Visa
Cash, bank card, credit/installment payments, cashless payment for legal entities
Warranty and returns
Description
This fits your .
Make sure this fits by entering your model number. Lens not Zoomable. Footnotes:"35 mm equivalent focal length (APS-C)" and "Angle of View (APS-C)" are with interchangeable lens digital camera incorporating APS-C type image sensors. Minimum Focus Distance : 0.8 ft (0.24 m) Maximum Magnification ratio : 0.078x Focal Length : 16 mm
Features
Focus Type
Micromotor
Item Dimensions
0.91 x 2.44 x 2.44 in
Item Weight
2.61 ounces
Reviews
4.1
التقييمات: 20
5 نجمة
45%
4 نجمة
35%
3 نجمة
5%
2 نجمة
15%
1 نجوم
0%
Mr. Photo Dude
4
D.Robinson
A. Shrestha
Overall: This is a very compact lens that allows the NEX to reach 24mm (full frame equivalent field of view). The quality is good, focusing is fast, and the lens handles direct sun in the frame without many noticeable anomalies. Furthermore, the large aperture really helps for low light. Pros: + Affordable + F2.8 for low light + Allows attachments like fisheye and wide angle converter + Fast focusing + Compact size + Uses same size filters as 18-55 kit lens Cons: - No visually pleasing sunstars (ie: like the Tokina 11-16) I bought this lens because of its compact size and ability to make the NEX F3 pocketable. Despite the fixed focal length, I think I used this lens significantly more during my vacation than the 18-55 kit lens. Consequently, at this low price, this lens is a good complement to the 18-55 kit lens. Its affordable, and really changes your shooting experience. Another plus is that it uses the same size filters. Sony does not provide a hood or case with this lens package. However, the hood from the kit lens is compatible (but Im not sure how much it affects vignetting). I didnt use it with the good. In summary: The lens makes a great complement to the 18-55 kit. It is compact, offers a wide aperture, focuses quickly, and really enhances your NEX shooting experience. I recommend it. I hope this review was helpful to you.
David A.
Stephen Ingraham
aydc
Josh H.
I bought this one used from an Amazon seller and its a very nice lens so far. I bought this one over the newer model available mainly due to price. If i couldve found the newer 20mm f/2.8 second-hand for a great price i would have picked it up. I am not a professional photographer and none of my pics are going into National Geographic. The corners are a bit soft on this lens, but a lot of the typical complaints on this lens are made up by 1) Adobe Lightroom, and 2) the fact that you can slap on the ultra wide-angle conversion lens OR the fisheye lens. I have grabbed some AWESOME shots with the ultra wide-angle lens attached to this baby. I wouldnt have bought this lens just by itself - - if you are interested in ultra wide-angle or Fisheye, though, this is a must. If you can spring for the newer 20mm then do that instead. I give it 5 stars because for the money, its a fantastic lens.