Sony - E 50mm F1.8 OSS Portrait Lens (SEL50F18/B)
اكتب تقييم
اكتب تقييم
B00EPWC30O
Adorama
Bronze
Serving customers for more than 35 years, Adorama has grown from its flagship NYC store...
المدينة: US, Pasadena
Delivery
Pickup at your own expense
Tomorrow from 09:00 to 20:00, Store location
Free
Payment options
Apple Pay Google Pay Mastercard Visa
Cash, bank card, credit/installment payments, cashless payment for legal entities
Warranty and returns
Description
This fits your .
Make sure this fits by entering your model number. Built-in Optical SteadyShot image stabilization and 7-blade circular aperture for beautiful defocus effects Minimum Focus Distance : 1.28 ft (0.39 m), Maximum Magnification ratio : 0.16x, Focal-Length : 50 mm and filter diameter (mm) is 49 mm Large F1.8 maximum aperture enables beautiful defocusing effects. Angle of View (APS-C) : 32° "Compact, lightweight mid-range telephoto prime with elegant aluminum alloy exterior.Diaphragm Blades 7, Rounded" In-the-box: Hood (ALC-SH116), Lens front cap, Lens rear cap
Features
Item Dimensions
2.44 x 2.44 x 2.44 in
Lens Type
Telephoto
Reviews
4.8
التقييمات: 20
5 نجمة
85%
4 نجمة
5%
3 نجمة
10%
2 نجمة
0%
1 نجوم
0%
Jeiel
rainstargal
jcgoobee
I purchased this lens to compliment my Zeiss 24mm 1.8 which Ive been using mainly, but decided to get a standard lens for other uses. I was a bit skeptical at first but then convinced that this purchase was well worth it. Yes, it does not perform as good as the Zeiss but definitely not far off, in terms of the clarity and contrast goes. See the pictures I attached and you will agree to what Im saying. :) I give it a 5 star for great price for good value.
GJC
Nicole Wagner
4
John G Morelli
3
Overall I am OK with this lens, though if I could go back I would have bought the competing sigma 60 mm lens instead. The photos are acceptable, but if I compare to my Sigma 30 mm lens, this lens is no where near as sharp, though granted, it has a wider aperture and OSS, and is sharp, just not as sharp as the sigma. The reason I chose this over the Sigma was for the OSS, which to my mind with my A6000 would give me a larger number of usable shots. Overall, it is not a bad choice, however, if I had the A6500 with IBIS, I definitely would have gone with the Sigma instead, otherwise it is a toss up, if you want the OSS.
Amazon Customer
When I saw the difference in quality this lens had over my kit lens when shooting portraits, I became a prime lens believer. Its simply unbelievable when I shoot a portrait from 10 ft and can zoom in to count the pores on the tip of the subjects nose. But its not just the outstanding detail and bokeh this lens provides - because of its aperture, focusing speed and OSS, I can get a lot of lazily one-handed burst shots (which I do ALOT) come out great than with the kit lens. 1.8-3.5 doesnt sound like much, but its over TWICE as much light - its a huge difference. But heres the deal-sealer: its a steal at this price and you arent going to get a better prime lens (much less with OSS and advanced/quiet autofocus for video) at this price or close to it. Downsides - its much bigger and heavier than the kit lens, or Sonys other (terrible) 50mm 1.8, and I had to get it in silver because trying to find the black in stock is nearly impossible. Also, since the a6300 is aps-c, the effective focal length in 35mm is ~75mm, which makes this lens of extremely limited use indoors. Today I brought my kids to their first day of school, and since we would be inside, I used the kit zoom for wide-angle, and immediately regretted it. I cant even look at pictures shot with the kit lens unless they were taken outside on a sunny day. This lens has made me less careful with controls, so I wind up screwing up shots with the kit lens. While it would be a challenge in an apartment with small rooms, I could have easily made this lens work in a larger schoolroom and would have been much happier with the results. Stop tabbing back and forth between the other lenses and get this one.
Lou Dog
As a noob, I was very impressed with the image quality of the kit lenses that came with my a5100. As a noob, I had no idea prime lenses would look any better than the kit lens zoomed into 50mm, at least in good light. All I can say is WOW. It has been an epiphany for me realizing how much of a difference a lens can make - such sharp, crystal clear focus, the shallow depth of field look, Despite its lack of versatility compared to the 16-50mm or 55-210mm that came with the camera, I find myself never wanting to use the other two because the images are noticeably better in ways I cant really articulate but you know it when you see it. More experienced photographers already know this Im sure, but any noobs who dont like the idea of fixed lens should really try one like this to understand the benefits. Update: Nearly 3 years later and this remains my favorite lens and the best Ive ever used. I love it for low iso 1/1250+ close up action shots like shorebirds, wet dogs running, skiing action portraits, usually with aperture nowhere near wide open. Also fun as a pseudo macro lens when paired with an extender tube. 6 stars