Sony SEL30M35 30mm f/3.5 e-mount Macro Fixed Lens
Write a review
21719
Write a review
B0054I54JU
Add to wish list
Adorama
Bronze
Serving customers for more than 35 years, Adorama has grown from its flagship NYC store...
City: US, Pasadena
Delivery
Pickup at your own expense
Tomorrow from 09:00 to 20:00, Store location
Free
Payment options
Apple Pay Google Pay Mastercard Visa
Cash, bank card, credit/installment payments, cashless payment for legal entities
Warranty and returns
Description
This fits your .
Features
Compatible Camera Mount
Sony E (NEX)
Focus Type
Stepper motor
Item Dimensions
2.2 x 2.44 x 2.44 in
Item Weight
4.87 ounces
Lens Type
Macro
Reviews
4.7
Reviews: 20
5 stars
70%
4 stars
30%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%
Pedro A. Vera
5
Charles G. Haacker
5
I read pretty much all the existing reviews and decided to take a chance, especially since I found one gently used from Amazon Warehouse at a substantial discount. I love the lens. It arrived a day earlier than expected and in perfect condition. I instantly set about testing it with a small dry leaf Id been shooting with ordinary zooms and extension tubes. The lens flat field and wire sharpness has the edge over lenses not formulated for close work. Its not a huge difference, but its visible and as a confirmed "sharp freak" I am extremely pleased. The lens also nicely doubles as an equivalent 45mm "normal" all the way out to infinity. Im a confirmed zoom guy but having a very sharp close-focusing prime is going to be handy. I have added some pictures made with it at ranges any normal lens would focus. The sharpness is awesome, and the lens performs equally sharply at all apertures, unlike many zooms that start to degrade at the smaller apertures. The little product shot of the sensor cleaning supplies was made at f/22. Any of my zooms lose critical sharpness stopped much past f/11 and are noticeably degraded at f/22. A tip: if you find your subject is too close to the front element, add a 10mm extension tube. It lets you get the same degree of magnification from slightly further away and does not comprise sharpness in the slightest. Its how the extreme closeup of the leaf was made.
Lewis Balentine
I have been using a old cult classic Vivitar Series One 100 mm F2.8 lens along with a K&F PK to NEX adapter as a macro lens on a Sony A6000. It works but the combination is big, bulky and weighs in at 745 grams. The Sony Macro weighs in at 150 grams and is a true FLAT FIELD lens ... huge difference. The shorter focal length also gives a much better depth of field. The Auto Focus is slow but it actually works although I usually revert back to manual focus for Macros. My eyes are old weak and require bifocals. I cheat and use a 10 inch HDMI screen for close focusing along with a set LED lights. My one complaint is that ugly silver color. Why oh why has Sony failed to release an update of this Lens in black with the image stabilization enabled for the Sony Alpha mirrorless cameras? Reference: cocopar 10.1 Inch 1080P HDMI Screen 1280800 Portable HD Display VGA Monitor for Raspberry Pi 3/PS3/PS4/XBOXONE/WINDOWS 7 8 10 (19201080) SUNTHIN (4 Panels) Daylight Dimmable LED Under Cabinet Lighting, Wireless RF Dimmer and Controller Included, Milk Cover LimoStudio 2 Sets Photography Continuous LED Portable Light Lamp for Table Top Studio with Color Filters, Photography Photo Studio, AGG1501
anonymous
Very sharp lens. 30mm is a nice focal length for normal human scale photos, almost exactly what you see outside the camera is what you get in the photo. I can focus very very close for macro shots. So far Ive only photographed flowers with a lot of natural light. You can get very close, but with 30mm you need to get very close. I estimate that I was as close as 1" from some flowers. This a photo of a very small early season Iris shot with the 30mm lens on my A6300. The flower is about 2" high. This lens will get even closer than this photo.
Vox clamantis in deserto
First, this is a terrific lens in its class: normal focal length macro lens, for the crop-sensor E-mount Sony cameras (e.g. A6000 and cousins). Exc image quality. The focusing is internal, meaning the outside of the lens doesnt move, a great convenience. Design is clean. Light weight. Will serve well as a general purpose normal lens, too. Normal focus length macro lens is perfect for objects a few inches or larger in size, say a flower or even a wrist watch or a large coin. Youll be shooting with the lens a few inches from the subject. Trying to fill the image with a US Postage stamp or any object around 1" in size is a different story. To fill the image, youll be up very close to the subject, hard to get even light on the subject. Shoot from further away and crop, or use a longer focal length, for 1" objects.
Lars Milano
4
disgruntled upon occasion
4
This is the first macro lens Ive ever owned and I like it. Using it with a Sony a6300. It produces excellent image quality at ranges from 1 - 3", whether tripoded or handheld. Anything closer than 1" gets pretty blurry and anything outside of 3" is pinpoint focus on a single subject with intense bokeh behind. Of course, your mileage may vary based on your camera and configuration. Ive really enjoyed using it for a wide variety of small subjects and I recommend that you give it a try.
Evan Asuela
Senhorpedro
JB Thomas
This is one amazingly versatile lens. When not in macro mode, this is a simple 35mm lens. It is like getting two lens in one! Of course, most people buy this for the macro ability and if that is purpose, you won’t be disappointed. Just use a tripod for thos macro shots! Then take it to the street for some nice street photography. Enjoy!