Sony SEL28F20 FE 28mm f/2-22 Standard-Prime Lens for Mirrorless Cameras
اكتب تقييم
‎ 35000
اكتب تقييم
B00U29GN6O
Adorama
Bronze
Serving customers for more than 35 years, Adorama has grown from its flagship NYC store...
المدينة: US, Pasadena
Delivery
Pickup at your own expense
Tomorrow from 09:00 to 20:00, Store location
Free
Payment options
Apple Pay Google Pay Mastercard Visa
Cash, bank card, credit/installment payments, cashless payment for legal entities
Warranty and returns
Description
This fits your .
Make sure this fits by entering your model number. A perfect match for α7 series, 35mm full-frame E-mount cameras, Outstanding optical performance in a wide 28mm focal length, Bright F2 maximum aperture Angle of view (35 mm)75 °,Angle of view (APS-C) 54 °.Minimum Focus Distance : 0.96 ft(AF) / 0.82 ft(MF) (0.29 m(AF) / 0.25 m(MF)), Maximum Magnification ratio : 0.13x(AF) / 0.16x(MF), Focal Length : 28 mm Dust and moisture resistant design, 9-blade circular aperture contributes to gorgeous bokeh, ED glass with multi‐coating reduces flare and ghosting Compact and lightweight design matches a7 series beautifully, A linear actuator focusing mechanism for smooth and quiet AF, Compatible w/ ultra-wide and fisheye converter lenses
Features
Item Dimensions
2.36 x 2.52 x 2.52 in
Lens Type
Wide Angle
Reviews
4.7
التقييمات: 20
5 نجمة
85%
4 نجمة
10%
3 نجمة
0%
2 نجمة
0%
1 نجوم
5%
The Video Guy
I love, love, love my 28mm f2. Not too many people talk about this lens, I feel mostly because it doesnt have a big white or red "G" on the side ;-) This is just what I need - sharp, no issues (such as vignetting), solidly built, has great bokeh, and is reasonably small and light. It pairs well with my Sony a7iii and Zhiyun Crane v2. I would recommend you skip the kit lens and 50mm f1.8 FE lens and go straight to this. Ive used it for interviews, promotional videos, events, and more. Love it.
JWon131
Ray
Freedom Photography
I shoot portraits and video. I love this new lens. Some people suggest other options, and there may be something better, but for the price it is perfect for me. I use it on my a6500 and my a7iii. It works well with both cameras. I love how you can choose apsc mode on the a7iii and crop in on video. The lens is fast and accurate. I really love it. I was a 70-200 f/2.8 lover before. Since converting from Nikon Ive switched to more primes. The Sony 85mm 1.8 and the 28mm f/2 are top on my list these days.
C. Jensen
VJS
In a nutshell: Nice sharpness and expanded capability for an excellent price. Sony got it right with this high-value lens. Its surprisingly sharp for the price and has very nice bokeh. Excellent for landscapes and big scenes. Its my go-to lens for street and vacation photos. Its fast enough to capture most hand-held low-light situations with the A7RII. While plastic construction, it feels good in the hands and is definitely not flimsy construction. Im still getting used to the fly-by-wire manual focus on these lenses, but so far have found it to be quite usable. After also buying the 55mm super-sharp Zeiss glass, I find myself wanting just a bit more sharpness, but its still leaps and bounds beyond my old equipment. Finally, my one gripe is that it wasnt packaged with a rear lens cap. Had to pick that up separately. Seems like a cheap addition to the package, but I wont let it tarnish the rating of this lens. Next, Im picking up the Sony wide-angle adapter. No regrets at all with the purchase. Well worth every penny.
Richard Spicer
Cheap, sharp, decent bokeh.
Kharan
4
Matty Crisco
Dave B
This is by far the best carry around lens Sony offers for the FE mount. When you compare the price and performance, this far out performs the 35mm f2.8, and though the new Zeiss Batis 25mm is absolutely gorgeous, its three times the price. I also own the 55mm f1.8, but this is the lens on my a7ii 90% of the time. From wide open its sharpness is impressive, its distortion is there, but easily correctable, CA is handled well, and the bokeh to me is very acceptable. Its wide enough for street and landscape photography, yet the minimum focus distance is close enough to also be used as a portrait lens. There is quite a bit of distortion when using for portrait, but Lightroom has a lens profile that eliminates that. I believe this should be offered as a kit lens over the 28-70mm. Overall, I recommend this lens over any other FE mount simply because of the value, size, and focal range. Im glad I returned the 35mm f2.8 for this.